Sitecore hrdinky | Pixman.cz
KONTAKT
Přejít na menu

Sitecore hrdinky

Sitecore hrdinky

S kolegyní Lenkou Pokornou jsme si povídali o práci se systémem Sitecore. Lenka, která v Pixmanu pracuje již několik let, vede tým odborníků, kteří se zmíněným systémem dovedou zázraky. Společně se podílejí na velkých mezinárodních projektech. Přečtěte si o Lenčiných začátcích i o tom, co ji na práci se Sitecorem opravdu baví.


 1) Co jsi dělala před tím, než jsi začala v Pixmanu pracovat se Sitecorem?
Pracovala jsem v naprosto rozdílném oboru, který jsem opouštěla kvůli mateřské dovolené. Jednalo se o oblast klasické hudby, zajištění chodu muzea, pořádání a řízení rozličných kulturních akcí. Náplň mé práce byla diametrálně odlišná oproti současnosti. Věřím ale, že některé zkušenosti lze uplatňovat napříč různými pracovními obory. Tímto bych i chtěla povzbudit ty, kteří uvažují o radikálnější změně povolání a o práci v IT přemýšlejí.
 
2) Jaké byly tvoje začátky se Sitecorem? Měla jsi se od koho učit nebo bylo nutné se věnovat samostudiu?
Zde bych ráda vysvětlila, co se za slovem Sitecore vůbec skrývá. Pro někoho to může být pouze jedno z mnoha cizích slov. Sitecore – tzv. CMS (content management systém) – je systém pro správu webového obsahu. Jednoduše řečeno, lze v něm vytvářet a upravovat webový obsah – velké množství variací dokumentů, článků, formulářů atd., ale například i spravovat obsáhlé výrobkové sekce.
Do fungování a práce v Sitecoru mě zasvětila kolegyně. Byla to pro mě naprostá „ IT premiéra“. Měla jsem tušení o tom, že existují programátoři a grafici, ale jak vypadá kód či základních html značky, pro mě byla velká neznámá. O to větší jsem postupně měla radost ze zvládnutí úkonů, které byly úspěšně vypublikovány do světa. Zároveň jsem měla a mám štěstí na skvělé kolegy, kteří mi pomáhali a nadále trpělivě pomáhají. Je více než jisté, že se v IT oblasti budu stále učit něco nového ☺.
  
3) Vedeš support pro velký mezinárodní projekt, v čem vidíš zásadní výhody Sitecoru?
V Sitecoru spravujeme webové stránky pro velké nadnárodní společnosti a to v několika jazykových mutacích. Obecnou výhodou CMS systémů je, že osoba v nich pracující nemusí mít hluboké programovací znalosti. Správu obsahu lze provádět z jakéhokoli počítače, který má přístup k internetu. Web tak může být neustále aktualizovaný. Máme již zkušenosti s několika verzemi Sitecoru. Z uživatelského hlediska je intuitivní, spolehlivý a přehledný.

4) Baví tě práce se Sitecorem?
Práce se Sitecorem je různorodá. Realizace některých větších projektů – kampaní – vyžaduje komunikaci s kolegy na různých pozicích. Více než na systému záleží stále na lidech, které máte kolem sebe. Naštěstí ☺.

 

 

5) Jak se Sitecore za dobu, co s ním pracuješ, změnil?
I v tomto případě je patrný rychlý IT vývoj. Sitecore je optimalizovaný pro správu mobilních aplikací, je rychlejší, publikování – tj. doba od provedené úpravy do propsání do živého obsahu webu – se stále zkracuje. Zlepšují se a vyvíjejí nové funkce – například personalizace, které nám umožňují posouvat nápady a realizovat aktuální přání klientů.
 

6) Zdá se ti o něm někdy?
To je ale hezká otázka☺. Ze začátku mi přišla struktura Sitecoru (pro upřesnění je to „stromová“ struktura), která odpovídá reálnému vzhledu webu, složitá. Občas jsem v ní hledala, otevírala mnoho složek a doufala, že je to ta, kterou hledám. Často i ve spánku☺. Postupně se to praxí zlepšilo.
 
7) Kde vidíš jeho slabiny?
Jako většina systémů má i Sitecore „svou hlavu“. Občasné problémy patří ke každé práci, ani Sitecoru se nevyhýbají.
 
 8) Má podle tebe takový program v rychle se rozvíjejícím technologickém světě budoucnost?
Sitecore je skvělý nástroj, díky němuž můžete dodat správný obsah té správné osobě třeba na úplně jiném kontinentu. Podporuje globální, vícejazyčný obsah a jeho nastavení je flexibilní podle přání a cílů klienta. Domnívám se, že jeho budoucnost je jistá.
 
Vypadá to, že o Sitecoru bychom si mohli povídat ještě hodiny a pořád bychom nebyli ani v polovině. A vy? Potřebujete někoho, kdo vám s kompletní správou pomůže? Neváhejte nás kontaktovat na e-mailu: lenka@pixman.cz